| Tudomny : A pleisztocn klmavltozsai |
A pleisztocn klmavltozsai
Hubay Mikls 2007.08.07. 20:12
A pleisztocn klmavltozsai
Az utols jgkorszak idejn jgtakar bortotta Eurzsia szaknyugati terleteit. Eurpban a legnagyobb kiterjeds jgtakar nhny sz&aac=te;zezer vvel ezeltt London, Kln, Krakk, Kijev vonalig nyomult elre. A jgtakartl dlre pedig jgsapkt ltttek az Alpok, a Pireneusok, a Krptok s a Balkn-flsz=get 1500 m-nl magasabb hegycscsai is. Az amerikai kontinens szakabbi terleteit, Eurphoz hasonlan, tbb ezer mter vastag jgpncl bortotta. A jgtakar dli hatra a 40. szlessgi kr kzelben hzd=tt, vagyis dlebbre mint Denver, Chicago s New York.
A jg legnagyobb kiterjedse az utols&oacu=e; eljegesedskor
A fldtrtnet utols egymilli vben tbbszr is bekvetkezett hasonl eljegeseds. A tudsok tbbnyire 4-5, egyesek azonban 7 jgkorszakot kln&i=cute;tenek el. Az utols jgkorszak idejn - amely 10-12 ezer ve fejezdtt be, s mintegy szzezer ven t tartott -, a szrazfldek egyharmad&aacut=;t bortotta be az szakrl elrenyomul jgtakar. A hatalmas jgtmeg termszetes=n a tle dlre fekv terletek ghajlatt is megvltoztatta, vagyis az eljegesedsek kzvetve bolygnk majdnem teljes terlett tformltk.
A jgtakar visszahzdsa s benpesls szak-Amerikban
Elg rgta ismer=, hogy a pleisztocnban a jg elrenyomulsait (glacilisok) olyan idszakok szaktottk meg, am=kor a jg visszahzdott (interglacilisok). Ezekne= a vltozsoknak a magyarzatra, mint kor=ban lttuk, tbb elmlet is szletett. ttrst jelentett a kutatsokban, amikor jnhny vvel ezeltt ismertt vltak a Grnlandon vgzett 3 km-es mlyfrsok eredmnyei. Ezek alapjn mr sokkal pontosabb kpet lehetett rajzolni az utols jgkorszak klmavltozsairl. A j&eacut=;g- s ledkmintk mintegy 110 000 vre visszamen ghajlati informcit szolgltattak. Bebizonyosodott, hogy az utols 10 000 =v ghajlata szinte alig vltozott, a megelz 100 000 vben viszont 20 nagyobb vltozs is szlelhet egy nagyon hideg s egy a maihoz kpest tlagosan hideg llapot kztt. Klnsen meglep volt, hogy a vltozsok milyen gyorsan, alig pr vtized alatt zajlottak le. Az utbbi tny azrt figyelemremlt, mert eddig felttelezni sem mertk, hogy ilyen rvid id a=att az egsz Fld klmja gykeres vltoz=aacute;son mehet keresztl.
A Fld kzphmrskletnek alakulsa=az elmlt 850 000 v alatt
A hirtelen bekvetkez nagy vltozsokra W. S. Broecker, amerikai geokmikus egy egszen jszer elmletet dolgozott ki. Miut&aacu=e;n a grnlandi adatokat sszevetette az cenokban vgzett paleoklimatolgiai kutatsokkal, arra gondolt, hogy taln az ceni vzkrzs valamifle tvltsait lehet az ghajlat ugrsszer vltozsainak okaknt felfogni.=br> Ennek a bizonytsra elszr azt kellett igazolnia, hogy igenis ltezik az cenokban egy olyan globlis ramkr, amelyik sszekapcsolja a nagy ceni medenck tengerramlatainak felsz=ni s mlyvzi gait. Ezeket a feltevseit, radioaktv nyomjelzs technikt is felhasznlva sikerlt bizonytania. Mivel eredeti felismers volt, az ramkrt "Broecker-conveyor"-nak neveztk el. =/span>
A "Broecker-conveyor" egyszerste=t kpe (Az br&aa=ute;n egyes jelli a koncentrlt vzsllyedsi krzetet az Atlanti-cen szaki rszn, amely lnyegben a jelenlegi globlis vzkrzsi rendszer motorja, kettessel a meleg felszni ramlst, hrmassal pedig a hideg mlyvizi ramlst jelltk.)
Ismerkedjnk meg az elmlet lnyegvel, Czelnai Rudolf egyik cikke alapjn: "=..A Broecker-conveyor f vonsa a kvetkez: az Atlanti-cen szaki medencjben az szak fel raml felszni vz (Golf-ramlat) Izland kzelbe rve mg 12=13 fokos, a kanadai s grnlandi hideg lgramlatok hatsra azonban 2-3 fokra lehl, s az tkzben elszenvedett prolgs kvetkeztben a startalma is szokatlanul magas. Ez a lehls oly mrtkben megnveli ennek a ss felszni vznek a srsg=, hogy az cen szaki cscskbe rve mr nehezebb, mint az ottani mly vz, teht lesllyed s a mlyben elkezd dlfel ramlani. A tovbbiakban az ramlat nagyobb rs=e Afrika megkerlsvel jut el a Dli-ce&aa=ute;n cirkumpolris ramhoz, majd a tvol-keleti trpusi vbe, ahol felsznre tr, s bonyolu=t utakon Afrikt ismt megkerlve jut vissza az Atlanti-cen szaki rszbe.
Az ramk&ou=l;r kritikus szakasza az Atlanti-cen szaki medencjnek vzsllyedsi krzete, mert itt a legintenzvebb, a legkoncentrltabb az ramls. Azt is mondhatjuk, hogy itt mkdik a globlis ceni vzkrzs motorja=
Broecker figyelmt az ragadta=meg, hogy az elmlt kb. egymilli v folyamn bekvetkezett glacilisok mindegyike katasztroflisan fejezdtt be. Ezrt rvette a numerikus ghajlat-modellezket, hogy vgezzenek szmtgpes szimulcikat e jelensg vizsglatra. Az elvgzett ksrletekbl kiderlt, hogy amennyiben az Atlanti-cen melegvz-utnptl=sa megakadna, az szak-atlanti medence krnyezetben az ves kzphmrsklet 5-10 fokkal s=uuml;llyedne. E vltozsokat nemcsak Kanada keleti fele s Grnland rezn meg, hanem Nyugat-Eurpa nagy rsze is.
Vgl arra a kvetkeztetsre jutott, hogy ezeknek a drasztikus ingadozsoknak a valszn oka az elbbiek=en lert globlis ceni ramkr lellsa, illetve jraindulsa. Azt kellett teht kidertenie, hogy mitl kpes ez a hatalm=s cirkulcis rendszer lellni. Szmtgpes modellksrletekkel kidertette, hogy ez az ramlsi rendszer knny=n sebezhet. Attl fggen, hogy a polris rgikban milyen mennyisg desv=z addik a ss tengervzhez, drmai vltozsokra kerlhet sor, mert az a startalom=klnbsg, mely az egsz ramkrt hajtja, valjban=nem is nagy.
Teht az volt a krds, hogy mitl nvekedhet az desvz-hozzads. Broecker arra gondolt, hogy elvileg hrom dologtl: megn a csapadk, megn a Jeges-tengerbe ml szibriai s kan=dai folyk vzhozama, ill. az arktikus s grnlandi jgmezk olvadni kezdenek. A harmadik lehetsg nyilvnvalan sszefgghet az veghzhats nvekedsvel.<=p> |
<!--[if gte=vml 1]> |
| |